Ako vybrať myš?

Ako vybrať myš?

Vertikálna myš

Myš k počítaču alebo notebooku výrazne uľahčí vašu prácu. Či už zháňate myš na programovanie, alebo hernú myš, je potrebné vziať do úvahy niekoľko zásadných parametrov - medzi najdôležitejšie patrí technológia snímania, typ pripojenia, ale aj jej tvar. Aby ste nesiahli vedľa, spísali sme pre vás niekoľko tipov pre výber myši.

 • Regina, redaktorka Heureka.sk
 • Doba čítania: 4 min.

Typy myší

Herná myš

Herná myš sa vyznačuje predovšetkým programovateľnými tlačidlami, ktoré možno priradiť k rôznym povelom. Spravidla sú drôtové a podsvietené v rôznych farbách. Pýši sa vysokou hodnotou DPI, teda citlivosťou myši.

 • Väčšie množstvo tlačidiel

 • Programovateľné tlačidlá

 • Vysoká hodnota DPI

 • Vyššia cena

Hracie myši

Bezdrôtové myši

Bezdrôtové myši sú vhodné predovšetkým k notebookom a tabletom. Výdrž batérie závisí od konkrétneho modelu. Niektoré myši využívajú výmenné batérie, iné je možné nabíjať pomocou kábla a zároveň ich pritom používať. Dosah bezdrôtových myší sa pohybuje okolo 25 metrov a je možné ich pripojiť aj k niekoľkým zariadeniam súčasne.

 • Bluetooth pripojenie umožňuje využívať bezdrôtovú myš aj k tabletu, prípadne k telefónu.

 • WiFi pripojenie využíva bezdrôtový USB prijímač, ktorý zapojíte do PC alebo notebooku.

 • Využijete ich aj u mobilov alebo tabletov

 • Užívateľské pohodlie

 • Dosah až 25 m

 • Pripojenie k viacerým zariadeniam súčasne

 • Vyššia hmotnosť (kvôli vstavanej batérii)

 • Batéria sa môže vybiť v najmenej vhodnú chvíľu

 • WiFi pripojenie vyžaduje snímač

Myši

Vertikálna a ergonomická myš

Bolesť zápästia a zápal karpálneho tunela spôsobený neprirodzenou polohou ruky, keď dlho pracujete s myšou, pomáhajú vyriešiť ergonomicky tvarované myši. Špeciálnou konštrukciou je vertikálny tvar, navrhnutý tak, aby paža zostala v polohe, ktorá je jej prirodzená a svaly a šľachy neboli tak namáhané.

 • Nenamáhajú svaly a šľachy v ruke

 • Udržujú ruku v prirodzenej polohe

 • Znižujú riziko zápalu karpálneho tunela

 • Zo začiatku vám môže prísť ovládanie neohrabané

Vertikálne myši

Myš pre ľavákov

Myš vhodná pre ľavákov by mala mať univerzálny dizajn a tlačidlá umiestnené tak, aby ich bolo možné pohodlne ovládať malíčkom, pokiaľ sú umiestnené na ľavej strane. Ergonomicky tvarované myši presne kopírujúce dlaň budú pre ľavákov nepohodlné, pretože v drvivej väčšine počítajú s užívateľom pravákom – nájdete však aj špeciálne konštruované pre ľavákov.

 • Pohodlnejšie používanie

 • Lepší dosah na tlačidlá

Myši pre ľavákov

Ak vám nepostačí myš, môžete sa porozhliadnuť po ďalších ovládacích prvkoch, ako je Presenter, Touchpad/Trackpad, Trackpoint alebo Trackball.

Zobraziť viac

Presenter je bezdrôtovo pripojený k počítaču a umožňuje prepínať slajdy pri prezentácii, prípadne pridáva ešte laserové ukazovátko a ďalšie funkcie.

Touchpad/Trackpad je doménou notebookov, ide o dotykovú plochu, kde kurzor ovládate pohybom po ňom a často je možné tiež používať rôzne gestá.

Trackball je alternatíva k myši, u ktorej ovládate kurzor pomocou gule umiestnenej na boku zariadenia. Výhodou je presnosť pohybu, naopak jeho rýchlosť je nízka.

Parametre

Optická vs. laserová myš

Je v tom naozaj taký rozdiel, čím myška sníma pohyb vašej ruky?

 • Optická myš sníma pohyb senzorom s LED diódami. Kurzor sa potom posunie na základe výpočtu obrazu podložia. To však tiež znamená, že lesklý alebo hrubý povrch môže myš zmiasť a s vaším pokynom si neporadí. Jednoduchým riešením môže byť podložka pod myš.

 • Laserová myš sníma pohyb sústavou laserových diód. Sú síce drahšie ako LED v optických myšiach, avšak odmenia sa vyššou presnosťou snímania aj rýchlych pohybov. Prekážkou pre ne nie je ani členitý povrch, ktorý by mohol robiť problémy optickým myšiam.

 • BlueTrack využíva modrú LED diódu, ktorá je oveľa presnejšia ako červená, a modrú šošovku, vďaka ktorej sníma na akomkoľvek povrchu, vrátane skla.

 • V-Track využíva výrobca A4Tech, rovnako ako v prípade BlueTrack je jej hlavnou devízou možnosť fungovať presne na každom povrchu.

Citlivosť snímania

Citlivosť sa vyjadruje v jednotkách DPI. Obvykle ju možno nastavovať v rôznom rozmedzí a po rôznych skokoch. Základné myši dosahujú hodnoty medzi 1000–2000 DPI, naopak profesionálne či herné myši môžu dosahovať aj 12 800 DPI a vyššie. V praxi však maximálnu hodnotu využije len málokto.

Programovateľné tlačidlá

Niektoré myši sú vybavené špeciálnymi tlačidlami s rôznymi doplnkovými funkciami. Najčastejšie je priradenie funkcie o krok vpred/späť, ktorú oceníte predovšetkým vo webovom prehliadači. Priradenie funkcie k tlačidlu využijú predovšetkým hráči počítačových hier. Tlačidlá taktiež umožňujú v reálnom čase nastavovať citlivosť myši, alebo DPI dočasne výrazne znížiť. K lepším myšiam dostanete aj ovládače, v ktorých môžete funkcie jednotlivých tlačidiel meniť.

K vybraným herným modelom je tiež možné zakúpiť špeciálne závažia. Pokiaľ je myš ťažšia, možno s ňou ľahšie dosahovať presnosť aj pri prudších pohyboch.

Podľa čoho vyberať

Pripojenia

Zháňate myš k stolnému počítaču, ktorú nebudete prenášať, ani často prepájať k inému zariadeniu? Potom zvoľte káblovú myš, kde nebudete musieť riešiť batériu. Myš k notebooku, s ktorou budete často cestovať, by mala byť bezdrôtová. Pokiaľ ju občas využijete aj k inému zariadeniu (napríklad tabletu), zvoľte verziu s Bluetooth pripojením, ktoré nie je obmedzené USB prijímačom, ktorý je nutné zapojiť do ovládaného zariadenia.

Počet tlačidiel

Počet tlačidiel súvisí s účelom, akému má vaša myš slúžiť. Pokiaľ potrebujete iba surfovať po internete, alebo si zahrať solitaire, bude vám stačiť myš s tromi až piatimi tlačidlami. Ak máte v pláne zahrať si PC hry, zvoľte hernú myš, ktorá má tlačidiel viac a bude konštruovaná tak, aby odviedla najlepšiu službu - napríklad vyššia hodnota DPI, farebné podsvietenie a ergonomický tvar.

Tvar

Tvar konštrukcie je zásadný predovšetkým pre tých, ktorí budú s myšou manipulovať niekoľko hodín denne. Vertikálna myš je konštruovaná tak, aby držala ruku v prirodzenej polohe, kde nebude zbytočne namáhať svaly a šľachy. Na jej ovládanie je potrebné si chvíľu zvykať, odmenou vám však bude bezbolestné zápästie a odpočinuté ruky.

Vertikálna ergonomická myš

Príslušenstvo

Klávesnice

Súpravy klávesnica a myš

Podložky pod myš

Laserové ukazovadlá a prezentéry

Najčastejšie otázky

Čo znamená DPI?

Údaj hovorí, o koľko pixelov na monitore dokáže myš naviesť kurzor pri pohybe na vzdialenosť jedného palca. Čím vyšší je, tým rýchlejšie môžete kurzorom pohybovať. Kvalitnejšie myši umožnia citlivosť regulovať, u niektorých sú na to priamo vyhradené tlačidlá alebo túto funkciu môžete na nejaké nastaviť. Zníženie citlivosti sa hodí predovšetkým vtedy, keď potrebujete byť presní, s rýchlejším pohybom totiž presnosť klesá.

Vyrábajú sa myši špeciálne pre ľavákov?

Výrobcovia myslia aj na ľavorukých užívateľov myší, ktorí by špecificky myši pre pravákov často ani ovládať nemohli. Nájdete preto univerzálnu konštrukciu, ktorá je osovo súmerná a postačí iba zmeniť nastavenie na vašom zariadení, ale aj ergonomicky tvarované myši určené pre ľavákov.