Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Myši

Ako vybrať myš?

Myš je počítačová periféria, ktorú používame na priamu komunikáciu s počítačom alebo notebookom. Pri výbere myši je dôležité stanoviť si kritéria a položiť si niekoľko jednoduchých otázok: či budete myš používať ku klasickému stolnému počítaču alebo ku notebooku, či s ňou budete často cestovať, či chcete lacnú alebo drahšiu, jednoduchšiu alebo s viacerými tlačidlami, pre ľavákov alebo pre pravákov. Alternatívou pre myši sú trackbally, trackpointy a touchpady.

Rýchle odkazy:

Odkazy na osvedčených výrobcov: Genius, LogitechMicrosoft, Razer

S akými druhmi myší sa môžeme stretnúť?

Na trhu existujú rôzne druhy myší. Od druhov sa odvíja aj cena, ktorá sa pohybuje zhruba od 2,5 € až do cca 160 €. Základné delenie je na káblové a bezdrôtové, optické a laserové. Bezdrôtové myši sa delia na myši, ktoré k počítaču pripojíte cez miniatúrny USB prijímač alebo pomocou bluetooth.

Aká myš je vhodná práve pre mňa?

Dôležité je, aby sme si ujasnili, na čo budeme myš používať. Pokiaľ nekladiete vysoké nároky, stačí si kúpiť klasickú myš bez funkčných multimediálnych tlačidiel, v káblovom prevedení a s jednoduchým designom. Ak chceme trochu zainvestovať, môžeme si vybrať z multimediálnych myší, ktoré ponúkajú rôzne funkčné tlačidlá orientované na multimédia, alebo myši s citlivým senzorom. Ak vlastníte notebook, môžete si kúpiť menšiu myš, ktorú budete môcť so sebou bez problémov nosiť, bez toho aby vám zaberala priestor v taške.

Úplne odlišnou kategóriou sú herné myši, ktoré sú špeciálne navrhované pre potreby hráča. Vyznačujú sa špeciálnou ergonómiou a možnosťou voliť si hmotnosť, vďaka vymeniteľnému závažiu. Tieto vlastnosti umožňujú hráčom dosahovať čo najlepšie výsledky vo svojej obľúbenej hre.

Aký je rozdiel medzi optickou, bluetrack a laserovou myšou?

Myši sa delia podľa typu senzora na optické, laserové a najnovšie bluetrack myši. Hlavný rozdiel medzi nimi je v citlivosti senzora. Čím citlivejší senzor bude, tým s nami myš bude lepšie komunikovať, bude presnejšia s lepším ovládaním. Pritom laserové a bluetrack myši využijete na rôznych typoch povrchov.

 

Slovník výrazov

BlueTrack
Technológia BlueTrack je založená na snímacom prvku, ktorého základom je modrá LED dióda, tá umožní osvietenie skoro 4x väčšej plochy než klasický optický snímač. Vďaka tejto vlastnosti je možné používať myš na väčšine povrchov, takže by už nemal byť problém s materiálmi ako sú saténové obliečky či koberec.

Bluetrack myš

USB a PS/2
Myš sa k počítaču pripája buď cez kábel alebo bezdrôtovo. Ak ju pripojíte cez kábel, je vždy zakončená rozhraním a to buď USB konektorom alebo starším konektorom PS/2. Bezdrôtové myši s počítačom komunikujú tiež cez USB konektor, ale ten je prítomný na malom prijímači, prostredníctvom ktorého bezdrôtová myš komunikuje.

Trackball
Jedná sa o väčšiu guličku, ktorá je zabudovaná v zariadení a ovláda sa priamo prstom.

Trackball

Trackpoint
S trackpointom sa môžete stretnúť v prípade klávesníc na notebookoch. Je to bod, ktorý je umiestnený zhruba uprostred klávesnice a ovláda sa s ním kurzor.

Trackpoint na notebookovej klávesnici

Touchpad
Touchpad je špeciálna dotyková plocha na notebooku alebo v externom prevedení, určená na ovládanie kurzora pomocou prstov.

Touchpad na notebookoch


Vybrať Myš podľa parametrov

 

Autor článku: Czech Computer

Porovnať myši